Pravda nebo fake? | Žvýkačky vynalezeny v USA?

Při osvobozování západních Čech v 2. světové válce američtí vojáci rozdávali žvýkačky. Byl to jeden z prvních kontaktů* našich lidí v tehdejším Československu se žvýkačkami. Je to pravda nebo fake, že byly žvýkačky vynalezeny v USA? A je pravda, že to byl skutečně jeden z prvních kontaktů našich lidí se žvýkačkami během 2. světové války nebo to bylo dříve?

Pravda nebo fake?

Jak se můžete dočíst v článku „Historie žvýkaček“ původ žvýkaček je podstatně hlouběji, než v USA. První obdoba žvýkaček byla nalezena cirka v době před 9 000 lety v severní Evropě.

Zlatá éra žvýkaček

Jedná se tedy o fake. Žvýkačky nebyly vynalezeny v USA. Co ale můžeme s jistotou říci, že USA byla zlatou kolébkou pro jejich vývoj (bližší info v článku „Doba rozkvětu„).

Vše začalo ve 40. letech 19. století, kdy John Curtis vyrobil první komerční žvýkačku a založil také 1. továrnu. Pak už to jelo jako na drátkách.

Další klíčová osoba Thomas Adams posunul vývoj žvýkačky opět o kousek dál tím, že náhodně použil novou surovinu „chicle“ – tím získal neobvyklou vlastnost – natahování žvýkačky rukou od úst do neobvyklé vzdálenosti a časem se mu také povedlo dát žvýkačce příchuť. Následovalo mnoho dalších osobností, které se zapříčinili o posun ve vývoji přibližující žvýkačku do dnešní podoby. To už je ale jiný příběh.

* Byl to jeden z prvních kontaktů Čechů se žvýkačkami nebo to bylo mnohem dříve? Více se dozvíte v článku – První žvýkačky v ČR.

Diskuze

Přejít nahoru