Doba rozkvětu žvýkaček

Doba rozkvětu žvýkaček začala především na konci 40. let 19. století, kdy muž jménem John Curtis vyrobil první komerční žvýkačku a založil 1. továrnu na žvýkačky na světě. Další klíčovou osobou byl Thomas Adams, který přidal žvýkačkám neobvyklou vlastnost – tj. natahovat žvýkačku rukou od úst a přidal žvýkačce příchuť, což bylo do této doby nevídané.

1. továrna na žvýkačky (John Curtis)

První komerční smrková žvýkačka se vyráběla vařením pryskyřice (pure spruce gum pod označením Curtis & Son´s State of Maine CHEWING GUM). Nařezal ji na proužky, které byly potaženy kukuřičným škrobem, aby se k sobě nelepily.

John Curtis se také stal také člověkem, který založil 1. továrnu na žvýkačky na světě v Portlandu ve státě Maine (50. léta 19. stol.).

Jak se ukázalo, žvýkačky z pryskyřice byla slepá ulička – neměla dobrou chuť a struktura se při žvýkání stala křehká. Curtis a spol. se rozhodli změnit recept a přidat přísady jako parafínový vosk. O žvýkačky byl pak velký zájem. Stále se ale nejednalo o žvýkací gumu, která by uspokojovala i chuťové buňky. To se podařilo až Thomasi Adamsovi.

Doba rozkvětu žvýkaček za Thomase Adamse

Vynálezce Thomas Adams z New Yorku byl další klíčovou osobou v historii žvýkaček. Zasloužil se o vývoj žvýkačky, jak ji známe dnes:

  • žvýkačka s neobvyklou vlastností – natahování žvýkačky rukou od úst do větší vzdálenosti,
  • žvýkačka s příchutí.

Jak se Tomáš k chicle dostal 🙂

V 60. letech 19. století se Thomas Adams dostal do kontaktu s mexickým prezidentem Antoniem Lopezem de Santa Annou, který potřeboval prodat zásoby ztuhlé gumovníkové šťávy chicle. Adams neměl původně v plánu chicle použít na výrobu žvýkací gumy. Chtěl touto surovinou nahradit drahý kaučuk při výrobě gumových holínek. Pokusy se ale nedařily. Traduje se, že si kousek chicle vložil do úst, jak to viděl u mexického dodavatele a byl překvapen tím, že se chicle dá žvýkat. Své poslední úspory vložil do zlepšování vlastností. Uvařil hmotu a tvaroval do malých kuliček. Žvýkačky se prodávaly dobře.

Natahovací žvýkačky

Žvýkačky z chicle se vyznačovaly neobvyklou vlastností – natahování žvýkačky rukou od úst do značné vzdálenosti. Vynalezl také stroj na výrobu žvýkacích kuliček a nechal si jej patentovat.

Žvýkačky s příchutí Tutti Frutti

Díky dalším experimentům se zapříčinil o žvýkačky s příchutí a změnil jejich tvar na podlouhlý obdélník. Na trhu prorazil se sladkou žvýkačkou Tutti Frutti, která se začala prodávat v roce 1888 v New Yorku v pouličních automatech. Tímto počinem se opět rozšířila skupina – druhy žvýkaček o další zápis 🙂

1 názor na “Doba rozkvětu žvýkaček”

  1. Pingback: True or fake | Chew gum invented by USA | healthchewinggum.com

Diskuse uzavřena.

Přejít nahoru