Výroba žvýkaček

Žvýkačka je sice malá svým rozměrem, ale rozhodně není jednoduché ji vyrobit. Za její výrobou stojí mnoho práce, včetně speciálního vybavení, úsilí zkušených lidí a ingrediencí z celého světa. Výroba žvýkaček a vše, co ji provází.

Získávání suroviny | Jak se získává latex? | Továrna na žvýkačky | Sirup | V mixéru | Receptura | Chladící pásy | Hnětací a řezací strojky | Zpracování bubble a ball žvýkaček | Zpracování jiných typů žvýkaček | Řezání, chlazení a dochucení žvýkaček | Balení, expedice a spotřeba žvýkaček

Výroba žvýkaček

Základem žvýkaček je guma (gumová hmota). Něco co dělá gumu žvýkačkou (díky gumě je žvýkatelná). Máme 2 druhy gumové hmoty (gumového základu):

  • Syntetický základ je uměle vyrobená gumová hmota z ropy.
  • Přírodní základ je vyrobena z různých přírodních latexů. Latex je mléčná míza, nebo tekutina, nacházející se ve stromech, které rostou divoce v deštných pralesích po celém světě. Jedná se o chicle, smrkovou nebo mastixovou gumu nebo vosky (parafín, včelí vosk).

2. světová válka přinesla do výroby žvýkaček více chemie (syntetický gumový základ). V posledních letech se vracíme zase k přírodnímu gumovému základu (chicle).

Jak se získává přírodní latex?

Získání latexu ze stromů není jednoduché. Může být získáván pouze během období dešťů od července do prosince, když latex teče nejlépe. Pracovníci musí mezi všemi stromy najít ty správné v deštném pralese. Musí si být jistí, že je strom dostatečně starý (obvykle 70 let) a nebyl nedávno řezán, protože stromu trvá několik let, než si vytvoří zásoby latexu. Potom pracovníci šplhají na stromy a nařezávají cik-cak stromy mačetami. Řezy musí být provedeny opatrně tak, aby nebyly stromy zničeny. Latex vytéká ze stromů dolů podél řezů až do kontejneru.

Kontejnery jsou sváženy do centrálního kempu. Tam se latex přecedí přes plátno do velkých kotlíků a vaří se do ztuhnutí. Je zkontrolován, formován do dvaceti-librových obdélníkových bloků a odeslán k výrobě žvýkaček.

Továrny na žvýkačky

Továrny na žvýkačky jsou plné moderních zařízení na výrobu žvýkaček. Zaměstnanci v čistých bílých uniformách se pohybují čistými, klimatizovanými místnosti a dohlížejí na výrobu žvýkaček. Kromě namátkové kontroly se většina žvýkaček vyrábí, aniž by se jich kdy dotkla lidská ruka.

1. Sirup

Nejprve se přírodní a syntetické gumové hmoty rozemelou na malé kousky a zahřejí na 115,5°C a roztaví se na hustý sirup. Sirup se poté filtruje a čistí před odesláním do mixérů.

2. V mixéru

Mixéry na žvýkačky jsou podobné těm mixérům u vás doma. Jsou kovové a mají uvnitř čepele pro míchání přísad. Je zde ale jeden velký rozdíl – mixéry na žvýkačky jsou obrovské a pojmou až jednu tunu přísad.

3. Receptura pro stejnou chuť (ingredience)

Přísady pro výrobu žvýkaček se přidávají podle receptury pro vyráběnou žvýkačku. Pomocí receptury mohou výrobci žvýkaček zjistit, že každá žvýkačka bude chutnat vždy stejně.

Nejprve se do gumové hmoty přidá cukr a kukuřičný sirup, aby žvýkačka chutnala sladce a pomohli ji udržet vlhkou.

Potom se přidají změkčovadla, jako jsou rostlinné oleje. Ty pomáhají žvýkačce snadno žvýkat.

Nakonec se přidá ochucovadlo, které dá žvýkačce její chuť. Některé příchutě jsou vyráběny v laboratořích, zatímco jiné pocházejí z rostlin – stejně tak jako u máty klasnaté nebo máty peprné. V době, kdy je příchuť přidána, guma již není sirupovitá. Vypadá spíše jako chlebové těsto.

4. Chladící pásy

Gumová hmota opustí mixéry pouze tehdy, když je smíchána přesně po správnou dobu při správné teplotě. Stále ve velkých koulích přechází z mixérů na chladící pásy. Proudy chladného vzduchu pomáhají snižovat jeho teplotu.

5. Hnětače a řezací strojky

Žvýkačková hmota pak jde do strojů, které ji hnětou, dokud není hladká. Po několika hodinách hnětení další stroj nařeže žvýkačkovou hmotu na bochníkové kousky, se kterými se snadněji manipuluje.

6. Zpracování Bubble a ball žvýkaček

Některé druhy žvýkačkové hmoty, jako je měkká bublinová hmota (bubble gum) a kuličková hmota, se vyrábějí do tvaru provazu nebo tužky. To se provádí stejným způsobem, jakým vymačkáváte dlouhou řadu zubní pasty z tuby. Žvýkačková hmota se vytlačí malým otvorem, ochladí se, nakrájí se na kousky nebo kuličky a zabalí se.

7. Zpracování jiných typů žvýkaček

Jiné typy žvýkaček se posílají řadou válců, které zplošťují žvýkačkovou hmotu na tenčí a tenčí listy. Práškový cukr se sype na žvýkačku, aby se nelepila na válečky a zlepšila chuť.

Některá žvýkačková hmota se odstraní, dokud jsou listy ještě silné. Z těchto listů se vyrábí další druhy žvýkaček, potažené bonbóny (candy-coated gum) a bubble žvýkačky (bubble gum). Ostatní listy jsou tenčí a stávají se plátkovými žvýkačkami (stick gum).

8. Řezání, chlazení a dochucení žvýkaček

Velké plátky žvýkačkové hmoty se pak lehce nařeže na jednotlivé velikosti listů, ale neoddělují se. Listy jsou naskládány na podnosy a klimatizovány nebo ochuceny po dobu nejméně 2 dnů ve speciální místnosti, kde je teplota a vlhkost tak akorát.

Klimatizace pomáhá žvýkačkové hmotě zůstat déle čerstvé. Konečně je hmota připravena k zabalení. Balící stroje oddělí listy na vhodné plátky, nanesou obaly a zabalené plátky zalepí.

9. Balení, expedice a spotřeba žvýkaček

Hliníková fólie se používá k udržení čistoty některých žvýkaček. Dalším způsobem, jak lze žvýkačku udržovat čistou a čerstvou, je vkládání do vzduchotěsných obalů. Zabalené žvýkačky se vloží do krabic a poté se expedují do obchodů. Ale dlouho tam nevydrží. Brzy tyto miliony žvýkaček kupují a žvýkají lidé po celém světě.

Zdroje článku

Přejít nahoru