Účinná dieta

Účinná dieta ve formě žvýkání potvrzena. Nový výzkum Adama van Casterena z roku 2022 poukazuje na zvýšení rychlosti metabolismu o 10-15 %. Žvýkání má doslova energetický a evoluční význam.

Účinná dieta

Dle této studie vyplývá, že žvýkání u lidských subjektů představuje měřitelný energetický výdaj. Žvýkání žvýkačky zrychluje dle výzkumu rychlost metabolismu o 10-15 %. Výdej se zvyšuje na základě tuhosti žvýkačky. Čím tužší je žvýkačka, tím je výdej vyšší.

Čím je způsobený energetický výdaj?

Tento vysoký výdaj je způsobený velkými žvýkacími svaly, které zvedají dolní čelist, temporalis, žvýkací sval a mediální pterygoidní sval. Akt žvýkání však také zapojuje jazyk, který neustále tlačí potravu na stoličky k dalšímu rozmělnění a buccinator, který se stahuje, což způsobuje napnutí tváře a vytlačuje potravu do dráhy okluzních zubů. Žvýkání proto zahrnuje soubor mnoha svalů, které budou v různé míře zapojeny při zpracování potravin.

Studie – 1 – Adam van Casteren a spol. (Biotechnology and Bilogical Sciences Research Council, European Reserach Council)

Nezávislost studie

Studie byla financována Evropskou výzkumnou radou, Centrem Maxe Plancka Weizmanna pro integrativní archeologii a biotechnologickým a biovědeckou výzkumnou radou. Nejedná se o studii, která by měla podporovat žvýkání nebo prodej žvýkaček. A autoři prohlašují, že nemají žádné konkurenční vlivy.

Žvýkačka snižuje chuť k jídlu

Žvýkačka může snížit chuť k jídlu (dieta) a bohatě postačí, když se to bude týkat jen sladkého.

Dle studie univerzity Glasgow Caledonian University ti, co žvýkají 1-2 hodiny po obědě žvýkačku, mají prokazatelně menší chuť konzumovat sladkosti, než ti, kteří vůbec nežvýkají. Samozřejmě to bylo odzkoušeno na větší skupině zdravých jedinců – jedné skupince dali žvýkačku a druhé nikoliv.

Žvýkačka může potlačovat chuť k jídlu, a to zejména chuť na sladké. Z toho vyplývá doporučení žvýkačky jako součást redukce váhy.

Studie – 2 – Glasgow Caledonian University (2007)

Zdroje článku

ZJISTĚTE VÍCE

Jaké zvolit žvýkačky bez cukru?

Přejít nahoru