7 zajímavostí o žvýkačkách

7 zajímavostí o žvýkačkách. Co se stane, když spolknu žvýkačku? Musím si stále čistit zuby, když jsem použil žvýkačku? Kdy byla žvýkačka poprvé ve vesmíru? A byla vůbec? Jaká je nejoblíbenější příchuť žvýkaček? 5 největších výrobců žvýkaček? Jaké mají roční obraty? Jak veliká byla největší bublina ze žvýkačky?

Musím čistit zuby? | Spolknutí žvýkačky | Žvýkačka ve vesmíru | Nejoblíbenější příchuť | Největší výrobci žvýkaček | Rekord – největší bublina na světě | Čísla o žvýkačkách

7 zajímavostí o žvýkačkách

1. Musím si stále čistit zuby, když jsem použil žvýkačku?

Ano. Stále si budete muset čistit dvakrát denně zubní pastou alespoň jednou denně čistit mezizubní prostory mezizubními kartáčky nebo nití, aby byly vaše zuby a dásně zdravé. Žvýkačka funguje jako doplňkový prostředek k dentální hygieně (ústní hygieně).

2. Co se stane, když spolknu žvýkačku?

Neexistují žádné důkazy, že polykání žvýkačky je škodlivé. Spolknutá žvýkačka projde vaším systémem jako každé jiné jídlo, i když to může trvat trochu déle.

Video – Co se stane, když spolknete žvýkačku?

Co se stane, když spolknete žvýkačku? (zdroj: TopTrendingCZ)

3. Žvýkačka byla poprvé ve vesmíru

Žvýkačka se dostala poprvé do vesmíru 3. června 1965. Vynesli jej astronauti Gemini IV James McDivett a Ed White. Žvýkačka se používala k osvěžení úst po ztrátě zubních kartáčků.

4. Nejoblíbenější příchuť

Nejoblíbenější příchuť žvýkaček je máta. Mátová příchuť pochází z oleje rostli máty. Jedna libra (0,45 kg) pepermintového oleje vystačí na ochucení 100 liber (45,5 kg) žvýkačky.

5. Největší výrobci žvýkaček

  1. Mars Wrigley (45 billionů USD)
  2. Modelez International (28 billionů USD)
  3. Ferrero (13 billionů USD)
  4. Yildiz Holding (12 billionů USD)
  5. The Hershey Company (9 billionů USD)

6. Největší bublina ze žvýkačky (Guinness World Records)

Největší foukaná žvýkačka dosáhla v průměru 50,8 cm od američana Chada Fella v roce 24. dubna 2004 na střední škole Double Springs (nyní Winston County High School) v Alabamě v USA. Bez použití rukou k ustálení resp. natáhnutí bubliny. K vytvoření růžové bubliny použil kombinovanou sílu 3 ks žvýkaček Dubble Bubble.

7. Čísla o žvýkačkách

  • Češi žvýkají většinou 1 žvýkačky za 2 dny (tj. 1/2 žvýkačky denně).
  • Průměrná roční spotřeba žvýkaček v ČR je 128 ks/osobu. Patříme tím na 3. místo mezi národy východní a střední Evropy. Více žvýkají už jen Slovinci (167) a Chorvaté (160). Ze západní Evropy žvýkají nejvíce Švýcaři (186) a Irové (173), naopak nejhůře jsou na tom Němci (112 kousků žvýkací gumy).
  • Američani žvýkají více – průměrná roční spotřeba žvýkaček je 200 ks/osobu.

Zdroje článku

Přejít nahoru