Zápach z úst

Pomůže vám žvýkačka se zápachem z úst? Ano, pomůže. Je to rychlé řešení pro mnoho z vás. Nezapomeňte využít žvýkačky bez cukru (zdravé žvýkačky), které jsou v boji se zápachem vhodnější.

Zápach z úst zaženou žvýkačky

Se zápachem z úst vám krátkodobě pomohou žvýkačky, které mají tyto 2 hlavní efekty (výhody žvýkání):

  1. Zvyšují produkci slin
  2. Krátkodobě zamaskují zápach

Ano, zvyšují produkci slin – protože když žvýkáme, přirozeně se ve vašich ústech začne vytvářet větší tok slin. Žvýkačky uvolňují intenzivnější vůně například máty nebo skořice a tím maskují zápach z úst. Pro krátkodobý účinek jsou žvýkačky dobrým sluhou.

Rádi sáhneme po žvýkačkách, abychom osvěžili svůj dech. Některé skupiny je používají častěji, zejména mladší generace, kuřáci (i pro odvykání kouření – nikotinové žvýkačky), po užití alkoholu či česneku v jídle, lidé při seznámení, při užším kontaktu nebo v práci. Ano, v těchto případech, žvýkačka krátkodobě pomůže. Není to ale pomoc dlouhodobá. Pro dlouhodobé řešení hledejte hlavní příčinu vzniku špatného dechu. Žvýkačky bez cukru s xylitolem jsou každopádně perfektním doplňkem dentální (ústní) hygieny každého.

Halitóza

Dlouhodobý zápach z úst neboli halitóza (latinsky foetor ex ore) je termín označující dlouhodobě špatný dech. Většinou je neškodný. Když zjistíte hlavní příčina – zbavíte se halitózy poměrně dobře.

Dlouhodobá pomoc

Z 85-90 % je příčina zápachu z úst v ústech (ústní bakterie), pak mohou pomoci ústní vody. To je neuvěřitelné číslo. Užití vhodné ústní vody může tedy pomoci většina z vás dlouhodobě.

Dělíme tedy 2 příčiny vzniku zápachu z úst na:

1) Ústní bakterie (85-90%)

V případě ústní bakterie, která je příčinou zápachu z úst, je nutné použít dle Dr. Jonase Nunese (uznávaný světový odborník na halitózu – 1) ústní vodu bez alkoholu, která obsahuje vyzkoušená a testovaná antimikrobiální činidla (cetylpyridiniumchlorid nebo chlorhexidin diglukonát nebo látky, které neutralizují nepříjemné pachy, jako je laktát zinečnatý nebo chlorid sodný). Těchto ústních vod je na trhu málo – vybírejte pečlivě. Kvalitní ústní voda vám může pomoci dlouhodobě ke svěžímu dechu.

2) Jiné příčiny (zbylých 10-15%)

Ústní voda nezabere (vědecky vyzkoušená a otestovaná)

Pokud člověk 2x denně používá vědecky vyzkoušenou a otestovanou ústní vodu a bude mít nadále zápach z úst, nebudou příčinou ústní bakterie, ale něco jiného. Ano, je to přesně tak. Je potřeba to vyzkoušet. Pokud vám tato ústní voda pomůže, znáte příčinu.

Pozor na ústní vody

Nespoléhejte se jen na ústní vodu, která je poháněná marketingovými reklamami. Často jsou jejich účinnosti založené na přebíjení zápachu například mátou. Jejich účinek trvá maximálně 15 minut.

Jakmile je odhalena příčina zápachu, lze ji většinou poměrně snadno odstranit. Jen zřídka se příčina nachází v oblasti nosohltanu a jen ve výjimečných případech je zápach z úst důsledkem vážného onemocnění (např. v oblasti žaludku nebo střev).

Rychlý účinek

Pro rychlý účinek využijte žvýkačky. Pro dlouhodobý účinek sáhněte po ústní vodě.

Ať se vám žvýká 🙂

Zdroje článku

Přejít nahoru