Překvapivé výhody žvýkaček pro zdraví ústní dutiny

Kdo by si pomyslel, že něco tak jednoduché a běžně dostupné jako žvýkačka může nabídnout překvapivé výhody žvýkaček pro zdraví ústní dutiny? Je tomu skutečně tak! Zatímco všichni víme, že žvýkačky obsahující cukr, nejsou ideální, žvýkačka bez cukru může být silným nástrojem pro vaši dentální hygienu. Takže jak přesně žvýkačka prospívá vašemu ústnímu zdraví?

| Zvýšená produkce slin | Celodenní svěží dech | Bělení zubů pomocí žvýkačky | Shrnutí | Reference |

Zvýšená produkce slin

Žvýkání gumy se může zdát jako jednoduchý zvyk. Nicméně odemyká mocný nástroj ve vašem arzenálu pro zdraví ústní dutiny: sliny. Představte si to jako přirozenou přírodní ústní vodu, bojující s bakteriemi, oplachující zbytky jídla a obnovující rovnováhu v ústech [1]. 

Po jídle se vaše ústa stávají bojištěm pro bakterie. Zdravá žvýkačka však přichází na pomoc. Stimuluje receptory v ústech a významně zvyšuje tok slin. Tato dodatečná slina je jako útok jezdectva, neutralizuje škodlivé kyseliny a chrání vaše zuby před kazem [2].

Takto to funguje:

 • Více slin znamená více síly: Zvýšený objem ředí a neutralizuje škodlivé kyseliny, naklání váhu ve prospěch zdravé rovnováhy [3].
 • Obnovení vašich obran: Slina nese vápník a fosfor, stavební kameny pevné skloviny zubů. Je to jako posílání posil, aby se opravily případné škody.
 • Fluorid posiluje váš štít: Slina může nahradit slabé složky skloviny silnějšími, čímž zuby lépe odolají kazu.
 • Neutralizace nepřítele: Slina působí jako štít, neutralizuje kyseliny z potravy a nápojů, než mohou zjemnit vaši sklovinu.
 • Čištění bojiště: Polknutím nadbytečné sliny vytvořené žvýkáním se odstraní kyselina a nečistoty z úst, zanechávajíc je čistá a zdravá [4].
 • Vytvoření ochranné bariéry: Slina přispívá proteiny, které tvoří ochranný povlak na vašich zubech, chrání je před erozí.

Zatímco vaše vlastní tělem přirozeně vytvořená ústní voda (sliny) dělá, co může, má své omezení. Žvýkání žvýkaček exponenciálně zvyšuje produkci slin (díky žvýkání), poskytující významné výhody pro vaše ústní zdraví. 

Celodenní svěží dech

Nikdo nechce být člověkem se špatným dechem (Halitóza), a žvýkačka může být rychlým a účinným řešením. Ačkoliv nenahradí pravidelné čištění zubů, nitění nebo mezi zubní kartáčky, žvýkačka pomáhá zakrýt špatný dech. Tak přispívá k svěžímu dechu v ústech. Zvolte žvýkačky bez cukru, abyste se vyhnuli přidávání paliva bakteriím zodpovědným za zubní kaz.

Bělení zubů pomocí žvýkačky

Další výhodou žvýkání je její potenciál přispívat k bělení zubů. Jsou dostupné různé druhy žvýkačky na bělení zubů, navržené k boji proti skvrnám od určitých potravin a nápojů na zubech. Tyto produkty jsou často doporučovány k použití po jídle, aby pomohly opláchnout částice potravy, které by jinak mohly poškodit a zbarvit zuby. Zatímco návyky jako pití kávy mohou způsobit zbarvení zubů, mnoho jednotlivců sáhne po žvýkačce na odstranění tohoto negativního účinku po vypití kávy. Používají ji jako preventivní opatření ke minimalizaci těchto účinků. Takže po jídle si dejte kousek žvýkačky bez cukru a nechte vaši vlastní přirozenou ústní vodu působit své kouzlo!

Ale počkejte, ještě více! Žvýkačka může také:

  • Pomoci ovládat pocity hladu: Žvýkačka může být skvělým způsobem, jak omezit chuť k jídlu mezi jídly.

  • Snížit příznaky pálení žáhy a refluxu žaludečních šťáv: Zvýšená produkce slin může pomoci neutralizovat žaludeční kyselinu a zabránit jejímu zpětnému toku do jícnu.

  • Zlepšit sílu čelistí a svalový tonus: Žvýkání gumy je formou cvičení pro svaly čelistí, což může pomoci zlepšit jejich sílu a tonus. To může být prospěšné pro lidi trpící bolestí čelistí nebo poruchou čelistního kloubu (TMJ).

Nepřehánějte to

Samozřejmě je několik věcí, které byste měli mít na paměti:

  • Vyberte si žvýkačku bez cukru: Žvýkačka s obsahem cukru může podporovat zubní kaz. Proto je důležité vybírat žvýkačku bez cukru, která je oslazená xylitolem nebo jinými přírodními sladidly.

  • Žvýkejte s mírou: I když žvýkání žvýkaček může být prospěšné, je důležité to nepřehánět. Přílišné žvýkání může způsobit únavu čelistí a bolesti hlavy. Můžete si klidně žvýkat 3-7krát denně, ale dejte si pozor, abyste tvrdou žvýkačku nežvýkali více než 10krát denně.

  • Nepoužívejte žvýkačku jako náhradu čištění zubů / zubní nitě / mezizubního kartáčku: Žvýkačka nenahrazuje dobré návyky ústní hygieny. Měli byste stále čistit zuby dvakrát denně a jednou denně používat zubní niť nebo mezizubní kartáček.

Takže příště, když budete hledat rychlý a jednoduchý způsob, jak zlepšit svoji ústní hygienu, sáhněte po kousku žvýkačky bez cukru. Můžete být překvapeni pozitivními účinky žvýkání na váš úsměv a celkový stav!

Shrnutí

Zahrnutí žvýkaní žvýkaček do pečlivé rutiny ústní hygieny může zlepšit váš celkový stav ústního zdraví. Při výběru žvýkaček je velmi důležité dbát na obsah cukru – což je klíčový faktor. Vaše žvýkačky by měly podporovat a zejména neškodit vaší dentální hygieně (dentálnímu zdraví). Xylitolová žvýkačka vyniká jako jasný vítěz pro vaše optimální ústní zdraví [5]. 

Reference

[1] Nespecifické výhody žvýkání žvýkaček bez cukru – Orální odbourání a stimulace slin, neutralizace pH plaku – https://www.dentist.ie/_fileupload/jida_oct-nov_2012_webnon-member.pdf.

[2] Slina neutralizuje škodlivé kyseliny v ústech – https://www.ada.org/en/resources/research/science-and-research-institute/oral-health-topics/chewing-gum.

[3] Více sliny znamená neutrálnější prostředí v ústech – https://eastgatedentalexcellence.com/blog/what-does-chewing-gum-do-to-your-te

eth/

[4] Žvýkání žvýkačky vytváří slinu, která pomůže odstranit nečistoty z úst – https://selecthealth.org/blog/2017/04/surprising-benefits-of-chewing-gum

[5] Xylitol slouží jako nejlepší složka v bezcukrových žvýkačkách – https://amazingsmiles.com.au/the-benefits-of-chewing-gum-for-oral-health/

1 názor na “Překvapivé výhody žvýkaček pro zdraví ústní dutiny”

 1. Pingback: Mohou žvýkačky pomoci s trávením | Zdravé žvýkačky

Diskuze

Přejít nahoru