Výsledky studií ukazují, že žvýkání snižuje stres (v práci i mimo ni), snižuje únavu, úzkost a depresi a vede k pozitivnější náladě.
Zmírnění stresových reakcí | Doplňková terapie | Odstranění napětí a stresu | Způsoby odstranění stresu
Žvýkání snižuje stres
Byla provedena intervenční studie, která zkoumala účinky žvýkačky na pracovní stres a s tím související výsledky. Studii dokončilo 101 dobrovolníků z Cardiffské univerzity (Wales). Výsledky ukázaly, že žvýkání žvýkačky snížilo stres v práci i mimo ni, snížilo únavu, úzkost a deprese a vedlo k pozitivnější náladě. Žvýkání žvýkačky bylo spojeno také s vjemy lepších výkonů (jak v práci, tak mimo ni).
Žvýkání žvýkaček může zmírnit stresové reakce
Další výsledky studie ukazují, že žvýkání žvýkaček může zmírnit stresové reakce – k dosažení tohoto účinku je však zapotřebí vysoký žvýkací výkon. Dle zkušenosti společnosti Wrigley mnoho lidí sáhne po žvýkačce ve chvíli, kdy jsou zavaleni prací a musí se soustředit.
Doplňková terapie
Žvýkačka může být účinnou doplňkovou terapií u pacientů s mírnou až středně těžkou depresí. Smith a kol. (2012) provedli studii o vlivu žvýkačky na stres vysokoškolských studentů a prokázali, že vnímaný stres klesá v závislosti na množství žvýkané žvýkačky.
Žvýkačky pomáhají odstraňovat napětí a stres
Za normálních okolností se v mozku nachází látka dopamin, která pomáhá přenášet informace mezi nervovými buňkami. Dopamin se uvolňuje v určitých částech mozku při přirozených příjemných aktivitách. Při větším náporu se stává, že se hladina dopaminu sníží a dochází ke stresu.
Žvýkání žvýkačky dokáže regulovat a dokonce i zvýšit hladinu dopaminu v mozku. Při výzkumech žvýkání pomocí EEG se ukázalo, že žvýkání žvýkačky vyvolává zvýšení alfa-amplitudy, tj. uvolnění napětí a úzkosti a zvýšení mozkové aktivity. Díky tomu dochází ke snížení hladiny stresu a zároveň uvolnění nervové energie – tj. k rychlé sociálně přijatelné ventilaci hněvu a podrážděnosti.
Žvýkání pomáhá odblokovat nervozitu, nahromaděnou energii a tlak. Redukovat napětí tak dokáže i žvýkání malého kousku žvýkačky.
To je pravděpodobně také důvod, proč američtí trenéři při hokejových nebo baseballových zápasech usilovně žvýkají žvýkačky/žvýkací tabák.
Žvýkání je jednoduchý a účinný způsob, jak snížit napětí.
Jak se dá snižovat stres a napětí?
- Naučit se relaxovat
- Předcházet stresovým situacím
- Určit si priority – při plnění úloh nejdříve splnit ty těžší před méně náročnými
- Komunikovat s kolegy, nevyhýbat se jim
- Řešit konflikty klidně
- Myslet optimisticky
- Umět sám sebe pochválit (a nebýt tak závislý na pochvale okolí)
- Naučit se říkat ne (asertivní chování)
- Být sám sebou (naslouchat sám sobě)
- Usmívat se
- Žvýkat žvýkačky
Zdroje článku
- https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0195666312000943 (odkaz na studii)
- Centrum pro výzkum žvýkání
Pingback: Can Chewing Gum Help with Digestion? | Healthy Chewing Gum
Pingback: Kontroverzní přísady žvýkaček | Zdravé žvýkačky
Pingback: Pokles zájmu o žvýkačky | zdravezvykacky.cz
Pingback: Benefits of Chewing | HealthChewingGum.com
Pingback: Může žvýkačka zlepšit koncentraci? | Zdravé žvýkačky
Pingback: Pomůže Vám žvýkačka snížit chuť k jídlu? | Zdravé žvýkačky