7 pravidel pro zdravé zuby

Udělejte něco pro své zuby. Držte se těmito 5 pravidly a poprvé v životě uděláte něco pro to, abyste měli šanci mít zdravé zuby i ve stáří.

7 pravidel pro zdravé zuby

  1. Pravidelně čistěte zuby
  2. Čistěte zuby Bassovou metodou
  3. Používejte kvalitní zubní pastu bez SLS
  4. Používejte mezizubní kartáčky
  5. Používejte škrabku na jazyk
  6. Žvýkejte zdravé žvýkačky
  7. Omezte sladké

Do hloubky – 7 pravidel pro zdravé zuby

1) Pravidelné čištění zubů

Možná si myslíte, že když čištění zubů jednou vynecháte, nic se nestane. To je velký omyl. Jednou vynecháte a to je skvělá příležitost pro tvorbu usazenin na zubech. Čistěte své zuby pravidelně 2x denně. Pokud to nestihnete ráno, pamatujte, že musíte zuby vyčistit alespoň večer! Pak nedáte kazům šanci.

Pamatujte, čistěte zuby pravidelně každý den – bez výjimek!

2) Bassova metoda

Bassova metoda je jednou z nejlepších metod, která je málo známá, přitom velmi účinná v čištění zubů v dutině ústní. S kartáčkem se zaměříte čistit prostory mezi zuby a dásněmi. Je to jednoduché – právě v tomto prostoru dochází ke vzniku zánětů dásní a tvorbě kazů – je to nejnáchylnější prostor. Nebudu se rozepisovat – vložím vám odkaz na skvělý článek. 1

3) Používejte zubní pastu bez SLS (SLES)

SLS je v zubní pastě něco jako mouka v polévkách, zmrzlinách, v potravinách obecně. Neměla by tam být, ale dává se tam, aby toho bylo více a více se vydělalo. SLS, neboli Sodium Lauryl Sulfate – díky této složce sice pasta hezky pění, tato látka je sice levná pro výrobce, ale způsobuje vysoušení kůže a zvyšuje výskyt aftů zejména u osob na ně citlivých, neboť může narušit přirozenou ústní mikroflóru. Vyhněte se SLS nebo SLES (obdobná látky jako SLS).

4) Používejte mezizubní kartáčky

Měl jsem hodně kazů. Když jsem na základě návštěvy skvělé dentistky začal používat mezizubní kartáčky – moc se mi do toho nechtělo. Ale co mě naprosto šokovalo, je fakt, že od té doby se mi neudělal ani jeden kaz. Je to potvrzeno i několika studiemi. Pokud budete udržovat mezizubní prostor čistý, máte velkou šanci, že se zbavíte kazů na dobro.

5) Používejte škrabku na jazyk

Používáním škrabky na jazyk se zbavíte až 80 % bakterií, které leží na vašem jazyku. Za nějakých 80 Kč, za které pořídíte škrabku na jazyk na 5 let, je to neuvěřitelné. Nejde jen o zdravé zuby, ale také ústní hygienu a můžete tím také ovlivnit své zdraví – snížení respiračních onemocnění, výskyt aftů, apod.

Žvýkejte zdravé žvýkačky

Žvýkání zdravých žvýkaček nenahrazuje pravidelnou zubní hygienu, ale je jejím perfektním doplňkem. Když si každý den hned po jídle a piti po dobu minimálně 20 minut zažvýkáte (zjistěte bližší informace v článku – Kdy žvýkat), omezíte vlivy zbytků jídel, které vám ulpí po jídle v ústech. Také můžete snížit zbarvení zubů po různých nápojích jako je káva, černý čaj, sladké nápoje, apod.

Zdravé žvýkačky jsou jen ty bez cukru2 s xylitolem, bez kontroverzních přísad žvýkačekaspartamu, sorbitolu, acesulfamu K, oxidu titaničitého, antioxidantů BHA a BHT.

6) Omezte sladké

Je to jednoduché. Když jíte hodně sladkého – hodně cukru, podporujete tím tvorbu zubního kazu. Čím více cukru, tím více náchylnosti k zubnímu kazu.

Zuby jsou po jídle více ohroženy útokem kyseliny, která je produkována bakteriemi plaku a cukry v našem jídle a pití. Ty pomalu rozpouští sklovinu a vytváří díru nebo dutinu, které způsobují zubní kaz. Když omezíte přísun cukru v potravinách či ve žvýkačkách (žvýkačky bez cukru), odstraníte tím potravu pro kyseliny.

Na sladkém máme závislosti. Je to podobné jako s jinými drogami. Není to jednoduché, ale jde to. Můžete sladké nahradit např. mrkví, nebo pokud je to pro vás hodně těžké, mám vyzkoušenou kvalitní hořkou čokoládu. Ta by vám s tím mohla trochu pomoci.

Zdroje článku – 7 pravidel pro zdravé zuby

Přejít nahoru