Žvýkačky lidé žvýkají po tisíciletí. Ne všechny jsou si rovné. Najdete je mezi sladkostmi a nebo mezi sladkými žvýkačkami před pokladnami v obchodech. Jen některé z nich mají skutečné výhody pro vaše zdraví. Zjistěte více o výhodách, které vám může zdravá žvýkačka poskytnout.
Nový trend | Co je zdravá žvýkačka? | Hlavní výhody | Zdravé zuby (doporučený postup) | Žvýkačka bez cukru | Vyšší tok slin | Zdravé žvýkačky s xylitolem
Nový trend
V posledních letech došlo v oblasti žvýkaček k zásadní změně. Začalo to v USA, kde se vyvinul nový trend v podobě zájmu o tzv. zdravé žvýkačky . K tomu samému dochází se zpožděním také na českém trhu.
Nejedná se o zboží pro “sluníčkáře”, ale o žvýkačky s vyšší kvalitou surovin. Což má za následek vyšší cenu, někdy nižší trvanlivost či udržitelnost chuti. Naopak výhodou je skutečné příchutě, snížení výskytu zubního kazu, atd. Zákazník si tak může vybrat, zda si koupí levnější běžně dostupné žvýkačky (s kontroverzními přísadami) nebo dražší zdravé žvýkačky s vylepšeným složením (zdraví i životnímu prostředí prospěšné + udržitelné).
Co je zdravá žvýkačka?
Zdravá žvýkačka je bez cukru. Jen žvýkačky bez cukru stimulují produkci slin. Pomáhají odstranit jídlo, opláchnout bakterie, posílit zuby a snížit kyselinu v ústech, která oslabuje sklovinu. Perfektně slouží jako doplňkový prostředek dentální hygieny.
Za zdravou žvýkačku považuji pouze takovou, která obsahuje cukerný alkohol “xylitol” bez použití škodlivějších látek v podobě – aspartam, kyselina karmínová – karmín, brilantní modř FCF, acesulfam K, oxid titaničitý, sorbitol, BHA a BHT. Více se můžete dozvědět v článku – Kontroverzní přísady žvýkaček.
Hlavní výhody zdravých žvýkaček z pohledu dutiny ústní
Pro maximální využití výhod zdravých žvýkaček dodržte pravidla – kdy žvýkat >
- zvyšuje produkci slin
- snižuje výskyt kyseliny v ústech
- posiluje zubní sklovinu
- zabraňuje vzniku kazů (dutin)
- dle ADA – Americké dentální společenství (American Dental Association)
Doporučený postup pro zdravé zuby
Žvýkačky bez cukru, pokud se přidají jako doplňkový prostředek k běžné domácí péči o ústní dutinu, tj. čištění zubů fluoridovou pastou dvakrát denně a každodenním čištění mezizubních prostor, mohou přispět ke snížení rizika vzniku zubního kazu.
Žvýkačka bez cukru
Žvýkačka bez cukru může být označena jako “bez cukru” pokud obsahuje méně než 0,5 g cukru na porci. Místo cukru se ke slazení žvýkaček používají vysoce intenzivní sladidla jako je acesulfam-K, aspartam, neotam, sacharin, sukralóza nebo stévie. Guma může být také oslazena cukernými alkoholy, jako je erythritol, isomalt, maltitol, mannitol, sorbitol nebo xylitol. Na rozdíl od cukru jsou tato sladidla nekariogenní, protože jsou kariogenními plakovými bakteriemi metabolizována pomalu nebo vůbec. Tato sladila obsahují méně kalorií než cukr.
Vyšší tok slin
Žvýkání žvýkačky bez cukru po jídle může zvýšit tok slin stimulací mechanických i chuťových receptorů v ústech.
Průměrná rychlost nestimulovaného průtoku slin u zdravých lidí je:
0,3-0,4 ml/min (bez žvýkání).
Fyzický akt žvýkání stimuluje tok slin – pouhé žvýkání neslazené žvýkací gumy bez příchutě stimuluje rychlost toku slin
10-12x rychleji než rychlost nestimulovaná.
Chuť působí také jako stimulanty slin. Stimulovaný průtok slin je výrazně vyšší při žvýkání slazené a ochucené žvýkačky na rozdíl od neslazené, neochucené žvýkací gumy. Zvýšení objemu slin pomáhá ředit a neutralizovat kyseliny produkované bakteriemi v plaku na zubech. Tyto kyseliny mohou časem poškodit zubní sklovinu, což může mít za následek zubní kaz.
Klinické studie zjistily snížený výskyt zubního kazu u subjektů, které žvýkaly žvýkačku bez cukru 20 minut po jídle.
Zdravé žvýkačky s xylitolem
Dle studie níže je prokázáno, že používání zdravých žvýkaček bez cukru s xylitolem vedlo ke snížení zubního kazu bez vedlejších účinků.
Systematický přehled a metaanalýza z roku 2021 od Melanie Nasseripoury a spol. – studie1 – zkoumali použití žvýkačky bez cukru slazené xylitolem a uvedli, že použití žvýkaček bez cukru vedlo ke statisticky významnému snížení Streptococcus mutans zatížení, což vede ke snížení výskytu zubního kazu.
Zdroje článku
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33926448/
- https://www.ada.org/resources/research/science-and-research-institute/oral-health-topics/chewing-gum
- https://www.dentalhealth.org/sugar-free-chewing-gum
- https://www.colgate.com/en-us/oral-health/nutrition-and-oral-health/is-chewing-gum-good-for-your-teeth#
Složení běžně dostupných žvýkaček
Podívejte se souhrnně na složení běžně dostupných žvýkaček na českém trhu. Poznejte své žvýkačky z blízka. Otočte obaly a prozřete….
Co je to žvýkačka
Co je to žvýkačka? Čím byla a čím je dnes? Je zdravá nebo se jí máte vyhnout? Jaké má žvýkačka…
Žvýkačky v Rakousku
Pro zajímavost jsem byl v Rakousku, podívat se, jak na tom jsou naši sousedi s běžně dostupnými žvýkačkami a zdravými…
Xylitol
Xylitol je sladidlo, které se nachází v přírodě. Je považován za zdravý cukr, protože neškodí zubům. Proto jej využívají výrobci…
Historická data žvýkaček
Historická data žvýkaček (resp. časová osa) – první vyrobená žvýkačka, první ochucená, první žvýkačka s bublinou, žvýkačka s prodlouženou výdrží,…
Druhy žvýkaček
Žvýkačky se prodávají v různých tvarech, velikostech a s různými příchutěmi. Neexistuje žádný standardní typ žvýkačky. V České republice je…
Hlavní důvody žvýkání
Hlavní důvody žvýkání jsou svěží dech, zdravé a čisté zuby, zmírnění stresu, zvýšení koncentrace při práci, zkouškách, tréninku, zápasu, výkonu….
Historie žvýkaček
Myslel jsem si, že jsou žvýkačky na světě několik desítek let. Překvapilo mě, když jsem zjistil, že je tomu jinak….
Nikotinové žvýkačky
Nikotinové žvýkačky jsou vyráběny pro ty, kteří chtějí přestat kouřit. Tyto žvýkačky obsahují malou terapeutickou dávku nikotinu. Pomocí nikotinové substituční…
Ingredience ve žvýkačkách
Recepty na žvýkačky se u různých značek liší, ale základní ingredience ve žvýkačkách jsou podobné. Jsem zastáncem toho, že je…
Zdravé žvýkačky
Zdravé žvýkačky pro každého
Pingback: Zápach z úst | Zdravé žvýkačky
Pingback: Z čeho se vyrábí žvýkačka | Zdravé žvýkačky
Pingback: Historická data žvýkaček | Zdravé žvýkačky
Pingback: Co je to žvýkačka | Zdravá žvýkačka
Pingback: 7 pravidel pro zdravé zuby | Zdravé žvýkačky
Pingback: Afty v puse | Jak na ně? | Prevence | Správné návyky | Zdraví
Pingback: Škrabka na jazyk | Bez kazů a zápachu | Ústní hygiena | Zdraví
Pingback: Druhy žvýkaček | Zdravé žvýkání