Xylitol žvýkačky

Xylitolové žvýkačky jsou nejvhodnější alternativou žvýkaček pro vás i vaše děti. Výskyt zubního kazu se zvyšuje v rozvojových zemích a zemích třetího světa. Nárůst byl vysvětlen zvýšením spotřeby cukru. Proto se hledá náhrada sacharózy (cukru). Došlo se dle studií k závěru, že nejvhodnější náhradou cukru je xylitol.

Prevence zubního kazu | Xylitol účinnější než sorbitol | Účinky proti hromadění zubního plaku | Další přínosy xylitolu | Rizika

Xylitol žvýkačky

Otázkou je, zda může každodenní používání žvýkaček obsahující xylitol zvýšit účinnost stávajících preventivních opatření proti zubnímu kazu? Odpověď zní ano! Zjistěte v článku – Kdy žvýkat? – jak maximálně využít potenciálu xylitol žvýkaček. Pojďte se na to podívat.

Xylitol žvýkačky jako prevence zubního kazu

Ano, tato studie1 potvrzuje, že existuje dlouhodobý účinek xylitol žvýkaček v prevenci zubního kazu.

Zkoumali se 2 skupiny děti během 3 let. Rozdělily je na 2 skupiny – skupina X (žvýkali denně xylitol žvýkačky) a skupina C (nežvýkali žvýkačky). Když děti dokončily program, bylo skóre zubního kazu významně nižší u dětí, které denně používaly xylitolové žvýkačky ve srovnání se skupinou C, které nežvýkaly vůbec. 5 let po ukončení programu se rozdíl mezi těmito 2 skupinami nadále zvyšoval ve prospěch skupiny X – tj. dětí, které xylitol žvýkačky žvýkaly. Tyto účinky byly vysvětleny předpokladem, že žvýkačky usnadnili vytvoření nízkovirulentní bakteriální flóry na povrchu zubů a zvláště na těch zubech, které se prořezaly během samotného procesu.

Malovaný vesmír se žvýkačkami s xylitolem (s jejich popisem) vodovými barvami na modrém pozadí s planetami, Autor: Anna Samuelová, web: zdravezvykacky.cz, článek: Xylitol žvýkačky

Xylitol žvýkačky účinnější než sorbitol žvýkačky

Další studie2 se zabývala žvýkáním xylitolu a sorbitolu, jež byly navrženy ke snížení míry kazivosti. Při této studii také probíhalo srovnání se skupinou, která žvýkačku neužívala. Výsledky studie naznačují, že systematické používání xylitol žvýkaček je účinnější než sorbitol žvýkaček, přičemž významně snížily míru kazivosti ve srovnání se skupinou bez žvýkaček.

Účinky xylitol žvýkaček a bonbónů na hromadění zubního plaku

Cílem další studie3 bylo posoudit vliv konzumace xylitolu na množství zubního plaku. Ve 13 ze 14 studií se žvýkačkami snižovala xylitolová guma hromadění plaku. V 6 studiích žvýkání xylitolové žvýkačky snížilo tvorbu plaku více ve srovnání se sorbitol žvýkačkou a ve 3 studiích snížilo tvorbu plaku ve srovnání s běžnými žvýkačkami/bez žvýkaček.

Závěr: Zdá se, že obvyklé žvýkání xylitol žvýkačky vykazuje účinky snižující plak, které se liší od účinků sorbitol žvýkačky. To naznačuje specifické účinky xylitolu na akumulaci plaku. Zdá se, že xylitolové bonbóny nesnižují plak.

Další přínosy xylitolu4

Xylitol jako alternativní tradiční sladidlo šetrné k zubům.

Může pomoci dosáhnout nebo si udržet střední váhu (xylitol obsažený v potravinách), protože má nízký obsah kalorií.

Xylitol pomáhá předcházet tvorbě plaku a zpomalit růst bakterií spojený s ústní dutinou – zvláště účinný je proti bakteriálním kmenům Streptococcus mutans a Streptococcus sangui.

Xylitol může pomoci remineralizovat zuby, podporovat zvrácení poškození způsobeného bakteriemi a zmírňovat citlivost zubů. Může dokonce snížit riziko budoucích dutin (je výborných doplňkovým prostředkem dentální hygieny).

Pomáhá při léčbě aftů, neboť xylitol je protizánětlivá látka, která může zabíjet určité bakterie, včetně těch, které tvoří plak na dásních a zubech.

Xylitol může také snižovat výskyt koutků.

Xylitol může také hrát pozitivní roli při prevenci ušních infekcí u dětí – akutního zánětu středního ucha.

Pomáhá s regulací hmotnosti, neboť tento nízkokalorický cukr může zvýšit sytost a pomáhá tak lidem cítit se po jídle déle plnější.

Rizika xylitol žvýkaček

Existuje jen málo důkazů o tom, že xylitol představuje nějaká zdravotní rizika, zejména ve srovnání s jinými sladidly. Neexistují žádné důkazy, které by jej spojovaly s dlouhodobými negativními účinky, jako je rakovina (na rozdíl od ostatních umělých sladidel).

Mohlo by vás také zajímat

Xylitol

Zdroje článku

Diskuze

Přejít nahoru