Kdy žvýkat?

Chcete žvýkat žvýkačky ve správný čas, jen nevíte kdy? Rád Vám s touto otázkou pomohu. Jen malé upozornění, správné načasování je jen jedna z důležitých částí správného žvýkání. Ale k tomu se dostaneme.

Správné načasování | Žvýkejte brzy po jídle nebo pití | Sucho v ústech a zápach úst | Kolikrát můžete žvýkat? | Odkdy mohou žvýkat děti? | Musím si čistit zuby? | Mohou žvýkačky bělit zuby? | Souhrn

Správné načasování

Ideální je žvýkat žvýkačku a chránit tak Vaše zuby a dásně mezi jídly, kdy nemáte možnost čistit si zuby zubním kartáčkem. Zuby jsou po jídle více ohroženy útokem kyseliny, která je produkována bakteriemi plaku a cukry v jídle a pití. Tyto kyseliny pak pomalu rozpouští sklovinu a dentin zubu a vytváří díru nebo dutinu (dentin je mineralizovaná pojivová tkáň podobná kosti, která je podkladem celého zubu – tj. korunky, krčku a kořene). [1]

Plak se neustále tvoří na Vašich zubech – je to tenký, lepkavý film. Obsahuje mnoho druhů bakterií, které mohou způsobit zubní kaz a onemocnění dásní.

Útok kyseliny je možné omezit žvýkáním žvýkaček bez cukru s xylitolem, protože pomáhají ústům produkovat více slin. Sliny přirozeně chrání Vaše ústa proti kyselině. Toto je zásadní pomoc žvýkaček na ochranu vašich zubů i zubů vašich dětí.

Žvýkejte brzy po jídle nebo pití

Nejvhodnější je začít žvýkat žvýkačky bez cukru s xylitolem brzy po jídle nebo pití po dobu minimálně 20 minut. To zvýší tok slin a pomůže nahradit minerály, které bývají pravidelně narušeny tzv. zubní erozí. Zubní eroze je způsobena kyselinami v potravinách a pití (ovocné šťávy, šumivé nápoje, citrusové plody). Kyseliny požírají sklovinu a narušují tak minerály tvořící sklovinu. Sklovina pokrývá naše zuby a chrání je před vnějšími vlivy. [2]

Sucho v ústech a zápach z úst

Pomáhá žvýkání žvýkaček se suchem v ústech a zápachem z úst? Ano, také pomáhá. Ve chvíli, kdy žvýkáte, je vědecky dokázáno, a je to naprosto nesporné, že se zvyšuje průtok slin. To má za následek více slin a příznaky sucha v ústech a zápachu z úst mohou být sníženy. Všimněte si, že když delší dobu nemluvíte, tzn. že dochází k menšímu toku slin – vaše ústa se vysuší a zápach z úst může být vyšší. Jakmile místo toho začnete žvýkat, situace se zlepší. K tomu není potřeba studií, můžete si to ověřit sami na sobě.

Kolikrát můžete žvýkat?

Kdykoliv po jídle a pití. Samozřejmě vždy při tom naslouchejte svému tělu. Nic se nemá přehánět. Žvýkat 20 žvýkaček denně nemá smysl. V rozumné míře to může být 2-5x denně. Vše ale přizpůsobte svým potřebám.

Číslo (2-5x denně) může být zvýšeno tím, že pijete kávu, čaj, šťávu či limonádu (např. na 7x denně). Obzvláště přínosné to může být u dětí. Děti inklinují k časté konzumaci potravin či nápojů obsahujících cukr. Pokud by ale žvýkaly zdravé žvýkačky (bez cukru s xylitolem), může jim to prospět při ochraně jejich zubů. Samozřejmě ideální variantou je omezit spotřebu cukrů. Pokud se Vám ale podaří obojí – tj. omezit cukry a žvýkat žvýkačky bez cukru s xylitolem a budete si Vy nebo Vaše děti si budou pravidelně čistit zuby, může to mít velmi pozitivní vliv na ochranu zubů před vznikem zubního kazu.

Od kdy mohou žvýkat děti?

Někde se uvádí od 7 let, někde od 5 a někde je řečeno jasně, že od té chvíle, kdy dítě je schopné pochopit, co je žvýkání a jak se žvýká [3] Takže záleží na mnoha aspektech Vašeho dítěte. Doporučuji použít selský rozum. Můj syn žvýkal již od 4 let a neměl s tím žádné potíže. Polknutí žvýkačky není nic špatného, navíc se mu to stalo jednou, jako většině z nás. Samozřejmě můžete mít dítě, u kterého se budete bát mu žvýkačku dát. Je to vždy na vás. Žvýkačky nejsou zdravotním rizikem. Jde o to, aby dítě se žvýkačkou dělalo to, k čemu žvýkačka slouží – tj. ke žvýkání.

Musím si čistit zuby, když jsem žvýkal?

Ano, samozřejmě. Čištění zubů a mezizubních prostorů není možné nahradit žvýkáním. Žvýkání žvýkaček je pouze doplňkovým nástrojem k Vaší dobré dentální hygieně.

Mohou žvýkačky vybělit zuby (bělení zubů)?

Žvýkačky nejsou schopny zesvětlit přirozenou barvu vašich zubů. Mohou ale pomoci snížit výskyt skvrn, které by se mohly na zubech hromadit v důsledku kouření, pití kávy, čaje nebo červeného vína.

Souhrn

 • žvýkejte žvýkačky bez cukru s xylitolem (žvýkačky bez kontroverzních přísad žvýkaček )
 • žvýkejte brzy po jídle i pití po dobu minimálně 20 minut
 • žvýkejte dle potřeby 2-5x denně dle vašich potřeb
 • nepřehánějte to a naslouchejte svému tělu (samo vás v případě potřeby upozorní)
 • děti mohou žvýkat jakmile toho jsou schopny (pochopení k čemu je žvýkačka – ke žvýkání)
 • žvýkání žvýkaček snižuje výskyt kazů a chrání vaše zuby
 • žvýkání žvýkaček zvyšuje tok slin, snižuje kyseliny, pomáhá sklovině se vzpamatovat z útoků kyselin
 • žvýkání žvýkaček bez cukru s xylitolem snižuje sucho v ústech a zápach z úst
 • a mnoho dalších výhod plynoucí ze žvýkání žvýkaček

Zdroje článku:

 • [1] – pojem Dentin – WikiSkripta
 • [2] – dentální zdraví – dentalhealth.org
 • [3] – Is it Okay for My Kids to Chew Gum? – Brigt Smiles (Pediatric Dentistry)
Přejít nahoru