Historická data žvýkaček

Historická data žvýkaček (resp. časová osa) – první vyrobená žvýkačka, první ochucená, první žvýkačka s bublinou, žvýkačka s prodlouženou výdrží, tutti-frutti, první explodující žvýkačka, nebo žvýkačka bez cukru, dentální žvýkačka.

19. století | 20. století | Období 2. světové války | Poválečná doba | 21. století | Dnes – zdravé žvýkačky

Historická data žvýkaček

pře 9 000 lety – existují důkazy, že někteří severní Evropané žvýkali dehet z březové kůry.

9 000 let – 40. léta 19. stol. – mnoho národů přímo z přírodních zdrojů žvýkaly jakési předchůdce žvýkaček – starověcí Mayové žvýkali látku zvanou chicle (ze stromu sapodilla), Aztékové také používali chicle.

19. století

40. léta 19. století – v Severní Americe domorodí lidé žvýkali smrkovou pryskyřici, tato praxe pokračovala i u evropských osadníků, kteří je následovali – možná jako John Curtis.

1848 – první vyrobená a prodaná žvýkačka – John Curtis vyrobil a prodal první komerční žvýkací gumu nazývanou Maine Pure Spruce Gum.

1871 – první ochucená guma (žvýkačka) – Thomas Adams vytvořil žvýkačku s příchutí lékořice s názvem „Black Jack“. První žvýkačka s příchutí. Přispělo to k objevu dalších nových příchutí žvýkaček.

1880 – John Colgan vynalezl způsob, jak prodloužit chuť žvýkačky při žvýkání. Chutnala lépe a déle.

1881 – Thomas Adams nechal patentovat stroj na výrobu žvýkací gumy. Stroj zrychlil výrobu více produktů.

1888 – Thomas Adams začal prodávat první žvýkačku v prodejních automatech s názvem Tutti-Frutti. Stroje byly umístěny ve stanici metra v New Yorku.

1892 – První marketing se žvýkačkami. Pan Wrigley dal dva balíčky žvýkaček zdarma s práškem do pečiva. Marketing tak pomohl prodat více produktů.

20. století

1906 – Frank Fleer vynalezl první růžovou žvýkačku Blibber-Blubber na vyfukování bublin. Údajně byla příliš lepkavá a snadno praskla.

1907 – americký vynálezce Carleton Ellis jako první dostal nápad na nikotinové žvýkačky (podal patent). Je to ten samý člověk, který vynalezl margarín, polyester a trvanlivé barvy na domácnosti. Vytvořil návrh žvýkačky obsahující nikotin, kterou měli používat žvýkači tabáku – jeho patent ale nebyl využit natolik, aby byl využit k výrobě.

1928 – Walter Diemer vynalezl zdokonalením receptu Franka Fleera novou růžově zbarvenou žvýkačku Double Bubble, která byla určená také na vyfukování bublin (tzv. dvojitá bublina). Žvýkačka byla méně lepivá, nelepila se na obličej a přesto se snadněji natahovala.

Období 2. světové války

1939-1945 – Během 2. světové války došlo k zásadní změně výroby žvýkaček tím, že namísto přírodní gumové báze „chicle“ chemici vyvinuli syntetickou bázi. Bylo to z toho důvodu, že skokově narostl mezinárodní prodej žvýkaček. Stromy sapodilly, které produkovaly chicle, začaly trpět nadměrnou těžkou. Výrobci proto museli vyvinout nějakou alternativu, která nahradila přírodní chicle. To vedlo k vývoji syntetické gumové báze a novým způsobům výroby, které měly trvalé účinky i po 2. světové válce.

1944 – Muž z Pensylvánie přišel při žvýkání o několik zubů, když jeho pokus, který žvýkal, záhadně explodoval. Zřejmě to byl počátek vzniku bouchacích žvýkaček.

Poválečná doba

1950 – v 50. letech se spotřebitelé v americe začali více starat o své zdraví. To vedlo k vytvoření žvýkačky bez cukru (sugarfree gum). Původní myšlenka patřila údajně zubnímu lékaři Dr. Petrulisovi. Tyto „zubaři schválené“ žvýkačky obsahovaly amoniak (čpavek). Tato látka působila proti kyselinám, které vedou k zubnímu kazu. Dr. Petrulis prodal svou společnost gigantovi žvýkaček Williamu Wrigley Company. Koncem 60. let představili první žvýkačku bez cukru s názvem Blammo. Tyto žvýkačky doporučují zubní lékaři i dentální hygienisté jako součást o dentální hygienu. Zdravé žvýkačky jsou doporučovány stomatologickými komorami po celém světě.

1951 – společnost Topps Company znovu objevila popularitu žvýkačky přidáním baseballových karet do balíčku, čímž nahradila jejich předchozí dar jediné cigarety. Dětem i rodičům se to líbilo. To zřejmě vedlo k tomu, aby se ke žvýkačkám přidávali i ostatní věci v podobě vtipů, obrázků, samolepek.

1967 – švédský chemický inženýr Dr. Ove Fernö, který údajně neviděl Ellisovy patenty, vytvořil prototyp, který se stal úspěšnou nikotinovou žvýkačkou NICORETTE. Je to o 60 let později po zapsání patentu (1907) americkým vynálezcem Carleton Ellis, který vytvořil návrh na žvýkačku obsahující nikotin [1]

1975 – finská značka žvýkaček Jenkki představila první žvýkačku na světě, která obsahovala xylitol. Xylitolová guma byla vynalezena v Turku ve Finsku. Xylitol se původně získával z bříz. Dnes jsou žvýkačky dostupné v mnoha příchutích – včetně máty peprné, eukalyptu, citronu, tutti frutti, jahody.

21. století

Dnešní doba – dnes existují stovky příchutí žvýkaček, mnoho druhů pro lékařské účely až po žvýkačky, které barví naše zuby. Žvýkačky se vyrábí z mnoha různých přísad (ingredience ve žvýkačkách), jako je pepsin, nikotin, atd.

Moderní doba – v současnosti mnoho lidí začíná více přemýšlet nad svým zdravím. Tzn. přemýšlí nad složením potravin, které konzumuje. Zjistilo se, že někteří výrobci žvýkaček používají suroviny, které by ve žvýkačkách být neměly a už vůbec ne pro děti, které jsou nejčastějším konzumentem žvýkaček.

Dnes – zdravé žvýkačky

Zdravé žvýkačky – tak bývají žvýkačky s lepším složením označovány se začínají vyskytovat i na českém trhu. Na americkém či obecně západním již existují řadu let. Je jen na zákazníkovi, jakou se vydá cestou. Zdravé žvýkačky nejsou jen žvýkačkami „pro sluníčkáře“ – jedná se o žvýkačky bez cukru neobsahující kontroverzní přísady žvýkaček.

Zdroje článku

Přejít nahoru